Erinevad katuseprofiilid

February 26, 2013 in General

Mille  vahel valida:

Üldiselt saab  valida nelja tuntud tüübi vahel: kiviprofiil, laine- ja trapetsprofiil, klasssikprofiil ning valtsplekk.
Terasplekki pakkutakse erinevate pinnakihtidega. Levinumad on: tsink, polüester, pur (Polüuretaankate).
Vähem tuntud teraskatuse tüüp on kivikatust immiteeriv kivipuistega katusepaneel firmalt Gerard roofs.

Kiviprofiil on eestis kõige levinum teraskatus. Jätab korrektse ja nägusa mulje, suhteliselt ilmastikukindel, lihtne paigaldada, lihtne hooldada. Erinevad pinnakatted on erineva ilmastikukindluse ja hinnaga.

Laine-ja trapetsprofiil on odavaim profiilpleki variant. Vastupidavus kiviprofiilist ei erine, materjal millest valmistatakse on üks ja sama. Sobib tööstushoonetele, kortermajadele ja miks mitte ka eramutele. Selliste profiilide valik erinevate varantide vahe on väga suur. Näteks Ruukki AS pakub ligi 30 erinevat laine- ja trapetsprofiili.

Valtsprofiil ehk valtsplekk on traditsiooniline katusematerjal, kasutatud juba ligi 200 aastat  ja leiab laia kasutust veel tänapäevalgi. Sellise plekiga kaetud katuseid on näha eriti möödunud sajandi esimeses pooles valminud majadel. Valtsplekist katused on pikaealisemad kui profiilplekist katused, kuna valtspleki kinnitused on ilmastiku eest varjul ja kõik  neelu-, harja -ja servalahendused on üheks kompaktseks katusekatteks kokku valtsitud.

Valtsplekki saab kasutada väga väikese kaldega katustel. Peamiseks puuduseks on keerukas paigaldus. Valtsplekkkatuseid saab lisaks terasplekile valmistada ka näiteks vaskplekist. Tsinkplekk, mis on valtspleki puhul üks levinumaid materjale on saadaval erineva paksuse ja tsingikihi paksusega, lisaks pakutakse veel titaantsinki, mille eluiga on tavalisest tsinkplekist kaks korda pikem.

Kassikprofiil on põhimõtteliselt klassikalise valtspleki immitatsioon. Ta näeb sarnane välja, pleki kinnitused on ilmastiku eest varjul. Siiski kõik pleki liited, lõpetused jms. on lahendatud tihendite ja kruviühendustega. Klassikprofiili on põhimõtteliselt sama lihtne paigaldada kui näiteks kiviprofiili.

Miks valida just kivikatus?

 • Pikk eluiga
 • Ei kolise, pakkub head müraisolatsiooni
 • Hinnalt konkurentsivõimeline
 • Paigaldus ei ole väga keeruline
 • Väärikas, naturaalne materjal.

Mille vahel valida:

Valdavalt on katusekive kahte tüüpi: keraamilised (savist põletatud) ja betoonist katusekivid (tsementkivi).
Pakutakse ka looduskivi (kiltkivist plaadid), kuid kõrgema hinna tõttu on selline materjal vähem levinud (täpsemalt kiltkivist www.eko-keskus.ee)

Valida saab veel katusekivi kuju, värvitooni, pinnakatte (naturaalne, värvitud, glasuuritud jms.) ning loomulikult ka erinevate hindade vahel.

Saviki ja betoonkivi erinevused:

1. Savikivi

 • Savikivi on ülivanade traditsioonidega katusekatte materjal, Eesti aladel leidnud kasutust  väidetavalt juba 1000 aastat . Betoonkivi kasutamine hoogustus peale teist maailmasõda. Keraamilisest kivist valmistatud katuseid hinnatakse üldiselt  väärikamaks ja ehedamaks.
 • Savikivi struktuur on  betoonkivist tihedam, tänu sellele on tema veeimavus väiksem ning igasugustel samblikel ja muul orgaanikal on tema pinnale kinnitumine raskendatud.
 • Savikivi peab UV kiirgusele paremini vastu.
 • Savikivi on peale kuumutamist oma max jäikuse saavutanud, betoonkivi võib paigalduse hetkel olla hapram.

2. Betoonkivi

 • Betoonikivi valmistamise tehnoloogia on odavam, seega betoonkivi on üldjuhul odavam.
 • Betoonkivi on täpsemas vormis, savikivil võib esineda kõverusi ja muid paigaldust vaevalisemaks muutvaid defekte.(oleneb paljus konkreetsest tootest)Võimalikud defektid lõpptulemust ei tohi siiski halvendada.

Vastupidavus on mõlemal enam vähem sama 80-100 aastat!